Comenius

Tenerife, Kanarski otoci, Španjolska - 5. Comenius sastanak projekta „ Smiling trough Europe“

Peti sastanak Comenius projekta „Smiling trough Europe“ odvijao se na otoku Tenerife koji pripada skupini Kanarskih otoka i sastavni je dio Španjolske.

Oni koji su dobro naučili sadržaje iz geografije i proučili geografsku kartu znaju da su Kanarski otoci dio Španjolske, ali su teritorijalno bliže kontinentu Afrike negoli Europe...

Da bismo došli u  Puerto de la Cruz – grad u kojem smo bili smješteni, trebali smo dva i pol sata putovati autom od Rijeke do Venecije, dva i pol sata smo letjeli avionom od Venecije do Madrida i isto toliko od Madrida do Tenerifa. Na aerodrom Santa Cruz stigli smo u 19,00 sati, a tamo su nas dočekali naši kolege iz Španjolske i odvezli do hotela.

Dakle, na samo putovanje izgubi se cijeli dan u polasku i povratku.

Prvi smo dan  proveli smo u OŠ Los Realejos, Tenerife, Španjolska. Dočekali su nas učenici obučeni u narodnu nošnju, proveli učionicama Škole, izveli kratka predstavljanja u hodnicima i učionicama. Prisustvovali smo školskom festivalu i glavnoj priredbi na vanjskom igralištu, počastili su nas u školskoj kuhinji tipičnim kanarskim ručkom.

Nakon toga smo imali projektni sastanak u informatičkoj učionici na kojem smo rezimirali dosadašnje aktivnosti i dogovorili nove te precizirali posjete u ovoj školskoj godini Njemačkoj, Francuskoj i Hrvatskoj.

Utorak 24. rujna proveli smo upoznavajući  Los Realejos, razgledavajući lokalne znamenitosti, crkve i interesantne pejzaže.

Srijeda 25. rujna bila je rezervirana za obilazak Loro Parqa, jedinstvenog parka prepunog bujne vegetacije, egzotičnih životinja i predstava s dupinima, orkama, morskim lavovima i papigama.

Četvrtak smo ponovno bili u školi u kojoj smo imali još jedan dogovorni sastanak o svim aktivnostima  Comeniusa u šk. godini 2013./ 2014.

Petak je bio rezerviran za Vulkan El Teide  i plantažu banana koji su, uz turizam, glavni simboli ovog otoka. On  je prepun malih i velikih vulkana koji prorade svakih stotinjak godina, ali na njih stanovnici uopće ne obraćaju preveliku pažnji pa su čak i jedan hotel sagradili na vulkanu.

Oproštajnu večeru na kojoj smo pogledali i projekciju svih fotografija nastalih za vrijeme naše posjete Tenerifima te smo međusobno razmijenili poklone.

Subotu 28. rujna posjetili smo glavni grad Santa Cruz, povijesni glavni grad Garachicho, vulkanske obale i pejzaže uz stručno vodstvo Luisa Padrona, učitelja.

Nedjelju 29. rujna slijedio je povratak u Hrvatsku.

Putopis potpisuju ravnateljica Dubravka Dužević, učiteljica Aida Marković Kranjčec i knjižničarka Alida Devčić Crnić.

objavio: Alida Devčić   datum: 17. 10. 2013.