ČEŠKI LISTOPAD

Znate li da se mjesec studeni na češkom jeziku zove listopad, dok se za mjesec listopad kaže říjen? Da slovo na češkom jeziku znači riječ, dok se slovo češki kaže písmeno? Ovu i druge zanimljivosti, zbog kojih učenje slavenskih jezika ponekad donosi duhovite zabune, učenici češkog jezika i kulture naučili su obilježavajući Međunarodni dan jezika 26. rujna.

Povodom obilježavanja Međunarodnog dana jezika učenici češkog jezika i kulture izabrali su iz Rječnika češko-hrvatskih homonima pokojnog prof. Dr. Zdenka Križana riječi koje na hrvatskom i češkom jeziku zvuče isto, ali znače različito. Pri odabiru riječi ponajviše su se vodili načelom duhovitosti zabune koju donose sličnosti, odnosno razlike, ovih riječi. Izabrane riječi poslužile su za izradu plakata kojim su Međunarodni dan jezika zajedničkim snagama obilježili učenici talijanskog i češkog jezika.

Rječnik češko-hrvatskih homonima možete pogledati na internetskim stranicama Češke besede Rijeka: http://www.ceskabesedarijeka.hr/slovnik/uvod.html.

I ovoga listopada učenici češkog jezika i kulture bili su vrlo marljivi.

U petak 18. listopada otvorili su dvodnevni program Dana  češke kulture u Rijeci kratkim, ali slatkim nastupom kojim su dočarali čemu se češka djeca najviše raduju pri spomenu češkog narodnog običaja posvícení. Posvícení (hrv. posvećenje) je blagdan koji odgovara hrvatskome proštenju (ili kirvaju) a kojim se obilježava dan posvećenja mjesne crkve. Na taj dan svi se mještani okupe i prirede veliko slavlje puno plesa, pjesme i poslastica. Dok se stariji članovi zajednice raduju obilju mesnih slastica, najmlađi se, naravno, najviše raduju kolačima. Upravo to su, na radost prisutnih, dočarali učenici češkog jezika i kulture nabrajajući raznovrsne češke kolače i pjevajući pjesmicu To je zlaté posvícení.

Više o Danima češke kulture u Rijeci pročitajte na stranicama Češke besede Rijeka: http://www.ceskabesedarijeka.hr/hr/news/131019.html.

U subotu 26. listopada učenici češkog jezika i kulture Enia Žufić, Dorian Crljenko i Melanie Glad posjetili su sa svojim učiteljem zagrebačku Češku besedu. Povodom posjetu Zagrebu bilo je proglašenje pobjednika i uručenje nagrada pobjednicima natječaja za najljepše dječje crteže ždrijebaca i konja na temu „Veseli ždrijepci“, koji se odvijao u sklopu međunarodnog projekta KONĚ DĚTEM (Konji djeci). Cilj je ovoga projekta, nastalog 2009. godine na inicijativu češkog fotografa Ing. Dalibora Gregora, kod djece i mladeži formom pojedinih samostalnih akcija stvarati pozitivan odnos prema životinjama, a osobito prema konjima. U Češkom narodnom domu Enia, Dorian i Melanie upoznali su se sa fotografom Daliborom Gregorom, koji im je uručio priznanja i nagrade, i pogledali izložbu nagrađenih radova koja je već obišla mnoga češka mjesta i gradove. Za sve pobjednike priređen je mali foto tečaj “Kako se fotografiraju životinje” kao i zakuska povodom obilježavanja 90. obljetnice Češke dopunske škole koja djeluje pri Češkoj besedi Zagreb. Među nagrađenim radovima bili su i radovi bivših učenika češkog jezika i kulture Tea Đurovića i Lovorke Tutić, a priznanja su dobili i Damir Lukačić i Vittorio Vojnov. Zagrebački izlet zaokružili smo posjetom parku Maksimir, gdje smo se fotografirajući labudove i patke pripremali za novootvoreni fotografski natječaj.

Više o ovome događaju pročitajte uskoro na stranicama Češke besede Zagreb: http://www.ceska-beseda-zg.hr/hr/.

U nedjelju 27. listopada učenici češkog jezika i kulture povodom Tjedna češkog filma posjetili su Art-kino Croatia, gdje su pogledali češku komediju Kako izvaditi kitu kutnjak o osmogodišnjem Vašeku koji sebi traži tatu, a svojoj majci muža.

objavio: Roberta Bonassin   datum: 6. 11. 2013.