Centar za osobni rast i razvoj "Usudi se misliti"
Školska godina 2015./2016.
2015-1-HR01-KA101-012767
KA1- Mobilnost odgojno-obrazovnih djelatnika u školskom obrazovanju
Dragi roditelji i učenici!
Od početka nove nastavne godine započeli smo s radom na novom projektu Centar za osobni rast i razvoj-Usudi se misliti u okviru programa Erasmus+ KA1. Krajem svibnja ove godine Agencija za mobilnost i programe Europske unije izvijestila nas je kako je naš projekt visoko ocijenjen i kako su odobrena financijska sredstva za njegovu provedbu.Time smo potvrdili kako nastavljamo graditi europsku dimenziju Škole i njegovati multikulturalnost, višejezičnost i suradnju. U Školi će u okviru provedbe projekta saživjeti niz aktivnosti koje smo predvidjeli i o kojima ćemo vas redovito izvještavati na našoj web-stranici. Svi koji to žele mogu nam se priključiti kako bismo do kraja nastavne godine ostvarili sve predviđene ciljeve i još jednom pokazali kako se "sve može kad se male ruke i mozgovi slože".
Sva pitanja i prijedloge možete uputiti projektnom timu kojeg čine: Dubravka Dužević, ravnateljica Škole, Sanja Čop-Barbarić, učiteljica kemije , koordinatorica, Nada Kegalj, psihologica, Roberta Bonassin, učiteljica talijanskog jezika i Ana Troskot, učiteljica razredne nastave.
O programu Erasmus + KA1
Erasmus+ program je EU-a u području obrazovanja, osposobljavanja, mladih i sporta za razdoblje 2014. ̶ 2020. Svrha je programa Erasmus+ podržati napore država sudionica da učinkovito iskoriste mogućnosti europskog ljudskog i socijalnog kapitala, pritom potvrđujući načelo cjeloživotnog učenja povezivanjem potpore formalnom, neformalnom i informalnom učenju u područjima obrazovanja, osposobljavanja i mladih.
Ključna aktivnost 1 podrazumijeva mobilnost školskog osoblja (učitelja i stručnih suradnika) u druge zemlje u svrhu edukacije s ciljem upoznavanja odgojno-obrazovnih sustava i razmjene iskustava.
Ciljevi našeg projekta:
Projekt želimo provesti kako bismo unaprijedili sva područja školskog kurikuluma, osobito osobnog i socijalnog razvoja, upravljanja ljudskim resursima, jezično-komunikacijskog, prirodoslovnog i umjetničkog područja. Kako bismo učitelje i učenike osposobili za kreativno i kritičko mišljenje te vršnjačko učenje želimo u Školi oformiti "Centar za osobni rast i razvoj" u okviru kojeg će djelovati svi učitelji, a za koje će plan i program rada osmisliti učitelji uključeni u projekt. Program bi nadograđivali tijekom školske godine i uključili ga u kurikulum za šk. god. 2016./2017. Budući da svaka učiteljica i ravnateljica uključena u projekt predstavljaju određeno područje (učiteljica razredne nastave-kreativnost, učiteljica talijanskog jezika- strani jezici, učiteljica biologije i kemije-prirodoslovno područje, psihologica Škole-suradničko učenje i poučavanje, ravnateljica Škole-upravljanje), cilj nam je objediniti stečena znanja i implementirati ih u rad Centra.
Ishodi:
Učenici će moći bolje komunicirati na stranom jeziku, razviti nove metode učenja, kritičkog mišljenja i rješavanja problema, uspostaviti uzročno-posljedične veze, predložiti aktivnosti i mišljenja u svakodnevni rad i poboljšati vršnjačko i suradničko učenje i poučavanje te ostale kompetencije.
Učitelji će moći: poboljšati upravljačke sposobnosti i poboljšati upravljanje ljudskim resursima, uspješnije komunicirati na stranom jeziku, primijeniti nove nastavne metode u redovnoj nastavi i izvannastavnim aktivnostima, implementirati metode kritičkog i kreativnog načiniti plan održive škole, pratiti vlastiti napredak i uspješno komunicirati.U projektu će sudjelovati svi učenici kroz redovitu nastavu (od 1.-4. razreda, izborni talijanski jezik, biologiju i kemiju), izvannastavne aktivnosti (literarna, dramska skupina, mladi ekolozi, debatni klub), međupredmetno koreliranje i nova kurikulumska područja (održiva škola, vršnjačko učenje i poučavanje učenika i učitelja).
Škola će nastaviti suradnju s europskim školama (Slovenija, Portugal, Turska, Grčka) kroz kontakte koji su ostvareni na stručnim usavršavanjima, eTwinning projektima i job shadowingu.
Logo za projekt Centar za osobni rast i razvoj „Usudi se misliti“ u okviru programa Erasmus+ KA1 nacrtali su Antonija Milošević i Borna Janežić (4. b razred). U razradi ideje pomogla im je učiteljica mentorica Ana Troskot. Logo predstavlja sve ono što želimo postići projektom. Intencija je samoga projekta razvijati kreativnost, poticati nove ideje, njegovati multikulturalnost, višejezičnost i toleranciju te projektne ideje ugrađivati u svakodnevni život i rad Škole, što je ovim logom prikazano.
Sanja Čop-Barbarić, koordinatorica
Moja škola-održiva škola
Učenici 6. a razreda aktivno su se uključili u naš projekt i marljivo rade na izradi programa aktivnosti za školsku godinu 2016/17. pod nazivom "Moja škola-održiva škola". Učiteljica Ana Troskot s učenicma produženog boravka izradit će slikovnicu s prikazom aktivnosti koju ćemo po završetku projekta predstaviti učenicima, učiteljima i roditeljima. U izradi stihova i programa rada sudjeluju: Petra Pilipović, Lea Panić, Dominik Matešić, Mia Kovač, Lucija Jadrić, Karlo Kanić, Nika Anić, Kristina Mišurac i Sara Schubert .
Stihove pročitajte u nastavku!
Moja je škola ludnica živa
tu svakog' se dana ponešto zbiva.
Iz kuta vrebaju poruke prave:
ne gazi trave, uništavaš mrave!
Metle se uhvati
i okoliš preobrati!
Čistoća je bitna
da živa bića ne budu kržljava i sitna!
Prozor zatvori
dok prostor se grije,
mlaz vode pusti
samo dok je piješ.
Papir nije smeće
spremaj ga u vreće!
Obnovi drveće
što raste u parku
na čistome zraku.
Odvojeno skupljaj plastiku i staklo.
Novine stare što nikom' ne služe
sa škarama i ljepilom rado se druže.
Moj doprinos mali mojoj je školi:
pridruži se našoj eko-patroli!
Smanji ugljični otisak
i recikliranju daj potisak!
Svi želimo zeleno i more plavo
da živimo dugo,sretno i zdravo.
Ugledaj se na Eco-mana
on nikad ne drijema
već smišlja kako
prirodu spasiti i zelenilom ukrasiti!
Što smisli to i čini
pa se i ti o prirodi brini!
Okoliš čuvaj,
pospremi, recikliraj
a za nagradu....
Kamo ćeš na izlet ?
Biraj!
Mobilnost 1.
Psihologica škole Nada Kegalj, bila je od 5. do 9. listopada 2015. u Ljubljani na usavršavanju iz područja Komunikacijskih vještina i Peer coachinga. Na Učiteljskom vijeću predstavila je edukaciju iz Projekta Centar za osobni rast i razvoj"Usudi se misliti" u okviru Erasmus+ KA1.
"Moja škola-održiva škola"predstavljanje projekta i programa
U sklopu projekta Erasmus+KA1 2015-1-HR01-KA101-012767 pod nazivom Centar za osobni rast i razvoj "Usudi se misliti" učenici 6a razreda izradili su program "Moja škola-održiva škola" s ciljevima i aktivnostima provedbe za učenike razredne i predmetne nastave. Projekt i program aktivnosti predstavili su na roditeljskom sastanku 21. siječnja 2016.godine.
Koordinatorica: Sanja Čop-Barbarić, učiteljica kemije i prirode
Dvojezična nastava prirode u šestom razredu
U sklopu provedbe projekta Erasmus+ KA1 Centar za osobni rast i razvoj "Usudi se misliti" u kojemu je jedan od ciljeva jačanje jezičnih kompetencija učenika i učitelja, učiteljica prirode održala je sat "Životni uvjeti u moru i kopnenim vodama" u 6a razredu 18. siječnja 2016. na hrvatskom i engleskom jeziku. Učenicima su pripremljeni materijali kako bi lakše pratili nastavu a nakon ponavljanja osnovnih pojmova na hrvatskom jeziku, ostatak sata učenici su usvajali nove riječi na engleskom jeziku i time proširili svoje znanje. Osim novih riječi prepoznavali su točne i netočne tvrdnje i objašnjavali jednostavnije pojmove.
Sanja Čop-Barbarić, koordinatorica
Mladi ekolozi predstavljaju projekt
U sklopu projekta Erasmus+KA1 2015-1-HR01-KA101-012767 pod nazivom Centar za osobni rast i razvoj "Usudi se misliti" učenici 6.a razreda izradili su program "Moja škola-održiva škola" s ciljevima i aktivnostima provedbe za učenike razredne i predmetne nastave i snimili video:
http://www.youtube.com/watch?v=VOx1OdcNis0
Mobilnost 2.
"Obrazovanje za održivi razvoj" (Education for sustainable development)
Pirej, Grčka 22.-26.veljače 2016.
http://www.youtube.com/watch?v=-ScyKZ_EerM
Sanja Čop-Barbarić, koordinatorica projekta
Slikovnica
Tekst su osmislili učenici 6. a razreda: Petra Pilipović, Lea Panić, Dominik Matešić, Mia Kovač, Lucija Jadrić, Karlo Kanić, Nika Anić, Kristina Mišurac i Sara Schubert
Učiteljica mentorica: Sanja Čop-Barbarić
Za ilustracije su zaslužni učenici produženog boravka 1. a i 1. b razreda:
Dino Beganović, Edona Čakoli, Marta Došen, Mia Dumić, Natali Horvat, Alen Ikanović, Deni Ljubičić, Marko Komadina, Gabriel Matijević, Mihaela Stjepić i Lucija Širola
Učiteljica mentorica: Ana Troskot
Slikovnicu pogledajte ovdje:http://www.youtube.com/watch?v=aHbqbZsMs44
Mobilnost 2.
Učiteljica kemije Sanja Čop-Barbarić održala je prezentaciju i radionicu za učitelje na sjednici UV s edukacije u Pireju koja je održana 22.-26.veljače 2016.u sklopu provedbe projekta Erasmus+KA1 Centar za osobni rast i razvoj"Usudi se misliti".
Mobilnost 3.
U sklopu projekta Centar za osobni rast i razvoj "Usudi se misliti" učiteljica talijanskog jezika Roberta Bonassin sudjelovala je u job shadowing aktivnosti. Od 25. do 30. travnja 2016. boravila je u školi M.L.Patrizi (Istituto comprensivo B. Gigli) u talijanskom gradu Recanatiju. Tijekom svog boravka učiteljica je prisustvovala nastavi Talijanskog jezika, Geografije i Francuskog jezika te održala dva sata učenicima sedmog razreda.
Mobilnost 4.
"Teaching creativity in schools"
Od 8. - 14. svibnja 2016. godine učiteljica Ana Troskot bila je u Ljubljani na mobilnosti i usavršavanju iz područja kreativnosti u okviru Projekta Centar za osobni rast i razvoj „Usudi se misliti“, Erasmus+ KA1. Tema mobilnosti u svrhu učenja za pojedince bila je „Teaching Creativity in Schools“. Osnovni ciljevi ove edukacije bili su pripremanje polaznika za stručno vođenje i organizaciju kreativnih i konstruktivnih radionica u školi tijekom jedne školske godine te razumijevanje okvira i modela kreativnog i konstruktivnog razmišljanja prema metodologiji Edwarda de Bona.
Mobilnost 3. - Prezentacija
Učiteljica talijanskog jezika Roberta Bonassin održala je prezentaciju i radionicu za učitelje Škole na sjednici 2. lipnja 2016. godine. Na sjednici je govorila o svom boravku u školu B. Gigli u talijanskom gradu Recanati.
Mobilnost 4. - Prezentacija
Učiteljica Ana Troskot održala je prezentaciju i radionicu za učitelje na sjednici UV-a budući da je bila u Ljubljani na mobilnosti i usavršavanju iz područja kreativnosti od 8. - 14. svibnja 2016., a u okviru Projekta Centar za osobni rast i razvoj "Usudi se misliti", Erasmus+ KA1. Tema mobilnosti bila je "Teaching Creativity in Schools".
« Prosinac 2027 » | ||||||
Po | Ut | Sr | Če | Pe | Su | Ne |
29 | 30 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 |
20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 |
27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 1 | 2 |
3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |