Književni susret s Moreom Banićević

U školskoj knjižnici održan je književni susret s Moreom Banićević, autoricom koja je rođena i odrasla u Rijeci. Bavi se pisanjem, čitanjem, igranjem videoigara i šetanjem prirodom. Voli životinje, najviše pse. Dosada je napisala trilogiju hororaca za djecu i mlade: „Demon školske knjižnice“, „Dvojnici iz tame“ i „Tragovima Crnog Petra“. Romani su višestruko nagrađivani i rado se čitaju. „Demon školske knjižnice“ i „Dvojnici iz tame“ osvojili su nagradu „Sfera” u kategoriji najboljeg romana za djecu, a Demon je odabran i za Nacionalni projekt za poticanje čitanja i promicanje kulture čitanja djece i mladih „Čitanjem do zvijezda”. Roman „Dvojnici iz tame“ osvojio je nagradu „Grigor Vitez Ptičica” za najbolji roman po izboru Dječjeg žirija te pohvalu nagrade „Grigor Vitez” za popularizaciju žanra fantastike među djecom i mladima. (https://www.ljevak.hr/13971-morea-banicevic)

Na našem je susretu predstavila svoju novu knjigu Mjesečari Monteriera. Možete je posuditi u knjižnici.

Ono što je nama bilo posebno interesantno: književnica je  bivša učenica Osnovne škole Podmurvice pa smo u razgovoru tražili sličnosti fantastične knjižnice iz knjige „ Demon školske knjižnice“ i naše današnje. Uspoređivali smo ozračje i atmosferu koja je vladala u Parku Mlaka tada i danas kada je to veseo, uredno ošišan park u kojem naši učenici rado borave, igraju se i obilježavaju Večer u Parku. Doznali smo da je književnicu Park njenog odrastanja plašio i ponukao da kao odrasla napiše knjigu koja je pomalo zastrašujuća.

Doznali smo puno i o načinu njenog pisanja, planovima za nove knjige i zaključili da je to zaista književnica modernog doba: nimalo dosadna i staromodna. Oduševila nas je poznavanjem video igrica te razmišljanjem da umjereno igranje igrica može osnažiti naš um.

Na kraju susreta poželjeli smo da se prema njezinim knjigama snime i filmovi koji bi zaista bili gledani.

objavio: Alida Devčić   datum: 4. 12. 2023.

« Svibanj 2024 »