Čitanje ne poznaje granice/ Branje ne pozna meja
Već osam godina školska knjižnica OŠ Podmurvice iz Rijeke sudjeluje u Međunarodnom projektu Čitanje ne poznaje granice/Branje ne pozna meja.
Koordinator na razini škole je knjižničarka Alida Devčić Crnić. Ove godine u projekt su uključeni učenici 2.b i 6.b razreda (25 učenika) te učiteljica Biljana Grbić. Škola partner iz Slovenije je OŠ Antona Bezenška iz Frankolova kraj Celja. Suradnja traje od samog početka uključivanja u projekt što znači da su sudionici tijekom godina i međusobnih susreta postali pravi prijatelji.
Osnovna svrha projekta je unaprijediti čitanje i razumijevanje pročitanog poticanjem čitanja naglas, pridobiti djecu kako bi čitala s voljom i radošću i tako stekla naviku svakodnevnog čitanja. Ove godine je uvedena nova aktivnost: Veliki čitaju malima u kojoj Mladi knjižničari 6. b razreda čitaju drugašićima.
Naši učenici čitaju prijevod slovenske autorice Dese Muck: Anicu i sportski dan, Anicu i spodobu i Anicu i prvu ljubav, a Slovenci prijevod hrvatskog autora Božidara Prosenjaka: Sijač sreće. Književna se djela čitaju i povezuju s nastavnim sadržajima kroz međupredmetne teme, na satovima razrednih odjela, izvannastavnih aktivnosti kao i na na obilježavanjima Mjeseca i Noći knjige.
Učenici su čitali slovenske autore, istraživali slovensku kulturu, grad Celje, dramatizirali tekstove, glumili, crtali i pjevali. Drugašići su se 2. veljače 2025. god. sastali sa svojim slovenskim prijateljima online i međusobno upoznali.
Provedbom se promiče hrvatski identitet te upoznaje slovenski. Riječani su putovali i na završnicu projekta Čitanje ne poznaje granice u Frankolovo i Celje. Susret je organizirala knjižničarka Alida Devčić Crnić, a u pratnji su bile razrednice Sonja Valerijev i Romina Raspor Mohorovičić te petnaest učenika Mladih knjižničara.
Knjižničarka Suzana Šafarič, učiteljica Jožica Založnik te učenici OŠ Antona Bezenška priredili su priredbu dobrodošlice, proveli su naše učenike kroz školu, prisustvovali su satu Etike na kojem su učili kako osnovati vlastitu privatnu tvrtku. Družili su se u knjižnici, razgovarali o pročitanim knjigama, igrali prijateljsku nogometnu utakmicu, a domaćini su Riječane počastili i ručkom.
Kako se u tom tjednu obilježavao Tjedan darovitosti prigodno je organiziran i posjet Tehnoparku u Celju u kojem su iskustveno učili.
Mješovita grupa učenika iz četvrtih, šestih i sedmih razreda u najvećem parku znanosti, tehnologije i inovacija kroz igru i eksperimentiranje učila je o prirodi, znanosti i svemiru, kao i o robotici i programiranju.
Raznovrsni sadržaji iz područja znanosti i tehnologije predstavljeni su na vrlo razumljiv način, a učenicima su se najviše svidjeli mjehurići od sapunice, roboti, iluzije, stanice virtualne stvarnosti, krevet od čavala te humanoidni robot Barbara, koji je dobio ime po Barbari Celjskoj.
Hvala prijateljima iz Slovenije na zanimljivom ugošćivanju i daru – slici koja je nagrađena na natječaju grafike.
Veselimo se i njihovom uzvratnom posjetu!
Tekst: Alida Devčić Crnić, knjižničarka
Koliko smo uživali pogledajte u galeriji: