Kako ča zvoni va Žminje 2013.

Sabor čakavskog pjesništva u Žminju  postoji od 1969. godine. Sve te godine  mladi čakavčići dolaze i pod zvonikom govore svoje stihove.

Ove se godine na natječaj javilo 30 škola: 124 mlada pjesnika koji su poslali 147 pjesama. Izabrane su 52 pjesme od 48 mladih pjesnika iz 28 škola i 24  recitatora iz 15 škola.

Naši su predstavnici bili Sven Sušanj i Rea Štrbac s mentoricama: Mirjanom Nadalin i Zoricom Rendić.

Pročitajte njihove pjesme u prilogu, a Rein doživljaj Žminja u rubrici opširnije.

Izlet u Žminj

Dana 2. lipnja 2013. godine krenuli smo u Žminj. Bili smo pozvani na "Čakavski sabor 2013." godine. Razlog našeg odlaska bio je poziv za prisustvovanje jer su nam objavljene pjesme. Sven Sušanj imao je dvije pjesme " Čakavski haiku" i " Za si veki" a moja je  pjesma bila          "Pahuljica". U Žminj smo krenuli zajedno sa svojim učiteljicama: Mirjanom Nadalin i Zoricom Rendić.

Kada smo stigli prvo je uslijedila prijava za dolazak i službeno otvaranje, podizanje zastave "Čakavskog sabora". Zatim su domaćini priredili kratki kulturno-umjetnički program. Nakon toga u obližnjoj crkvi odslušali smo misu na staroslavenskom jeziku, što je bilo vrlo interesantno.

U 11, 00 sati počelo je predstavljanje sudionika. Prvo su na redu bili recitatori, a zatim mi- pjesnici. Moje ime bilo je prvo na listi pjesnika. Uhvatila me lagana panika i uzbuđenje, ali zahvaljujući mojoj učiteljici Zorici, sve je prošlo super. Bila sam tako ponosna kada su nam članovi komisije objasnili kriterije i odabir za ulazak u ovu zbirku, jer je odabrana tek svaka treća pjesma. Priznali su da im zadatak uopće nije bio lagan i da su čitali dok se nisu odlučili. Sada sam još sretnija što je moja pjesma objavljena.

Nakon završenog programa okupili su se sudionici iz svih krajeva Hrvatske, otišli smo u školu domaćina na ručak i ugodno se družili. Zatim smo pozvani, zajedno sa svojim mentorom, na "okrugli stol" Čakavskog sabora.

Čuli smo interesantne prijedloge kako se što bolje pripremiti za nastup, na što treba obratiti pozornost i kako je dobro koristiti glazbu kao pomoć pri vježbanju. Profesorice koje su bile u komisiji objašnjavale su zašto im je neka pjesma ostavila dojam i kako su se odlučile baš za tu nju. Svi su se složili da je i ovaj " Čakavski sabor" bio jedno lijepo druženje i još jedno bogatstvo stvaralaštva. Složili su se i da se dogodine treba potruditi oko njega, a možda unijeti neke novine.

Pozdravili smo se i zahvalili domaćinima, a zatim krenuli za Rijeku. Bila sam lagano umorna, ali jako sretna, zadovoljna i zahvalna mojoj učiteljici Zorici jer sam provela jedan prekrasan dan koji će mi ostati zauvijek u sjećanju.

Rea Štrbac 4.a

Priloženi dokumenti:
Pahuljica.doc (23.50 KB)
Za_si_veki.docx (13.71 KB)
Cakavski_haiku.docx (13.11 KB)

objavio: Alida Devčić   datum: 5. 6. 2013.