Prvi koraci u prometu

U ostvarenju dijela programa koji se odnosi na edukaciju školske djece u školama s ciljem povećanja sigurnosti najmlađih sudionika u prometu od 1999. godine održava se akcija pod nazivom "Prvi koraci u prometu".
Akciju "Prvi koraci u prometu" na području Primorsko-goranske županije u organizaciji Županijskog savjeta, Zajednice tehničke kulture i Doma mladih realiziraju djelatnici Doma mladih i pripadnici MUP-a Primorsko-goranske županije.

Svrha akcije je obuka i upoznavanje djece prvih razreda svih osnovnih škola na području Županije s temeljnim prometnim pravilima i propisima uz usvajanje pozitivnog ponašanja na cestama. Učenici 1. a i 1.b. razreda pohađat će tečaj 21. i 22.11. 2011. u Domu mladih.

Budući da se provedenom anketom među učiteljima tehničke kulture zaduženim za vođenje izvannastavne aktivnosti prometne kulture u osnovnim školama došlo do spoznaje da učenici relativno dobro poznaju prometne propise i pravila, ali se problemi javljaju kada ta znanja trebaju primijeniti, akcija je imala težište na praktičnom dijelu. Stoga se u jednodnevnoj nastavi djecu prvih razreda upoznaje s ponašanjem u prometu u konkretnim prometnim situacijama.

Programom "Prvi koraci u prometu" u svakoj godini obuhvaćena je cjelokupna populacija učenika svih osnovnih škola na području naše Županije.

Svake godine čitav tijek provođenja edukacije snima se video kamerom te su učenici po završetku nastave dobivaju video kazetu s video zapisom kojim će moći u svojim školama ponoviti i obnoviti stečena znanja kao i uvidjeti i ispraviti prepoznate nedostatke. Akcija je izazvala veliko zanimanje i naišla na izrazito odobravanje od strane roditelja i nastavnika, a osobito su joj se radovali učenici udaljenijih škola koji rijetko imaju priliku za ovakve načine obrazovanja.

Županijski savjet je zaključio da je akcija "Prvi koraci u prometu" polučila očekivane rezultate te se podržava njen nastavak.

objavio: Tanja Šuran   datum: 18. 11. 2011.