Izvanučionična nastava 3.a razreda

U 3.a razreda, u rujnu, na satovima PID-a učenici su učili  o stajalištu, obzoru, snalaženju u prostoru s pomoću sunca i znakova u prirodi te kompasom. Svoje  su znanje htjeli utvrditi i proširiti. Pročitajte pod opširnije na koji su način učenici pod vodstvom učiteljice Zorice Rendić organizirali i napisali priču o svojoj izvanučioničnoj nastavi.

Htjeli smo svoje znanje utvrditi, ali i proširiti, te smo na izvanučioničnu nastavu 27. rujna pozvali Aninpg djeda gospodina Antu Brekala, te Lucijinog tatu gospodina Ivana Veršića.

Gospodin A. Brekalo, inžinjer šumarstva, rado je s nama podjelio znanje o snalaženju u prostoru-orijentaciji, iz svog bogatog radnog iskustva. pomogao nam je orijentiorati se uz pomoć sunca. Kako je sunce u trenutku našeg boravišta u školskom dvorištu, dolazilo s istoka, svi smo se okrenuli prema njemu, te s lakoćom odredili mjesto. Promatrali i  isprobavali smo dva kompasa, te držeći ih u ruci, ponovili glavne dijelove kompasa, ali i određivali strane svijeta, mijenjajući pri tom stajalište. Uočili smo da mijenjajući stajalište i naš dan se mijenja. saznali smo da kompas potječe još iz 5. stoljeća. Potom smo prošetali obližnjim parkom Mlaka, te vidjeli znakove u prirodi, koji nam pomažu da se snađemo kada nemamo kompas. Naišli smo na stoljetna stabla hrasta koja su na sjevernoj strani bila bogato obožena gustom, mekom mahunom. Uoćili smo i gušće godove na sjevernoj strani posječenog panja.

Gospodin Veršić, pomorski kapetan, pričao nam je o orijentaciji na moru, te strpljivo odgovarao na brojna pitanja. Saznali smo da i na moru se koristi kompas, koji je veći. danas je sve više u upotrebi GPS tj. moderna naprave kojima su opremljeni današnji brodovi. Pričao je i da na moru postoje znakovi prirode "Planetarni pomoćnici", sunce, mjesec, zvijezde i vjetrovi, koji su odlični pomagači, kada zataje moderne naprave.

Zahvali smo našim dragim gostima, jer smo naše znanje utvrdili, ali i proširili na veoma zanimljiv način. Nadamo se da će ovakvog učenja biti još.

Učenici 3.a razreda

objavio: Tanja Šuran   datum: 12. 10. 2011.