Obrazovanje dolazi od riječi obraz, što znači čast, poštenje i ponos

Svjetski dan učitelja proslavili smo jučer u 12,00 sati u Hrvatskom kulturnom domu na Sušaku. Naša je ravnateljica Dubravka Dužević proglašena jednom od najuspješnijih djelatnika Primorsko- goranske županije. Proslava, priredba i zakuska organizirane su pod pokroviteljstvom, kao i svake godine, Primorsko goranske županije. U programu je učestvovala naša plesna skupina četvrtih razreda i recitatorica Lea Vukoja, mentorice Denis Pilepić.

Dobitnicima Županijskih nagrada čestitao je župan Zlatko Komadina i pročelnica Odjela gradske uprave za odgoj i školstvo Sanda Sušanj. U ime nagrađenih zahvalila se prigodnim govorom, kojeg u cjelosti možete pročitati pod opširnije,  ravnateljica OŠ Podmurvice Dubravka Dužević.

Izuzetno mi je drago što imam čast zahvaliti se u ime nagrađenih učitelja i odgajatelja Primorsko goranske županije. Posebno zahvaljujemo našim predlagačima, onima, koji su nas u  našim sredinama poticali i procijenili uspješnima.

Ponosni smo što danas na ovoj pozornici sudjelujemo u proslavi Svjetskog dana učitelja.

Posao učitelja i odgajatelja, bez sumnje, jedan je od najljepših i najplemenitijih poziva.  Učiti i odgajati djecu velika je obveza za koju treba puno ljubavi. Potrebno je imati veliko srce. Ne smijemo zaboraviti da smo mi, učitelji, ljudi iz 20. stoljeća, a odgajamo ljude za 21. stoljeće. Stoga se uvijek i stalno moramo obrazovati, napredovati, mijenjati i prilagođavati. Nekada su ljudi bili sigurni da je zemlja ravna, a onima koji su mislili drukčije, rugali su se.

To je  očigledni primjer zatvorenog uma na globalnoj razini, ali zatvoreni um može utjecati i na svakidašnjicu.

Našoj djeci želimo poručiti: Ne trebate odustajati od vrednota i zamisli koje smatrate istinitim, važno je nastaviti učiti i duhovno se razvijati.

Ograničeno razmišljanje siguran je put u ograničen život.

Slušajte one koji znaju više od vas i ne bojte se postavljati pitanja.

Čitanjem ćete proširiti znanje i otvoriti vrata učenju i razumijevanju.

Sjetite se:“Naš je um kao padobran – funkcionira samo kad je otvoren.“

Ako  riječ  Obrazovanje, u prenesenom značenju, dolazi od riječi

obraz  kao čast, poštenje i ponos, onda je obraz  karakter i to govori da

nam cilj mora biti oblikovanje kompletnog djeteta u intelektualnom

emocionalnom, moralnom, društvenom i duhovnom pogledu.

Moramo odgojiti mladog, sigurnog i samopouzdanog, cjelovitog

čovjeka!

Složit ćemo se s mišlju dr. Williama Glasser-a: „ Ništa ne može poboljšati kvalitetu neke zajednice kao kvalitetna škola.

Mladež koja se kvalitetno odgaja i obrazuje ne sudjeluje u destruktivnim djelatnostima i na dobrobit je društva.“

Mi učitelji i odgajatelji vjerujemo da će svijet biti bolji jer imamo  važnu ulogu u životu djeteta.

U ime svih učitelja i odgajatelja, još jednom hvala  što nas u našem radu podržavate.

Dubravka Dužević, ravnateljica OŠ Podmurvice.

objavio: Alida Devčić   datum: 6. 10. 2011.