Erasmus+ tim učitelja i učenika posjetio Latviju

Enviroment Surrounding Us as a Chalenge and Responsibility
                                                               Nature and me

Učenici: Lucija Veršić, Marija Lanc, Franka Dujmović i Ivan Bobanović u pratnji nastavnice Aide Marković Kranjčec i nastavnika Želimira Lalića, 4. travnja 2016. godine odletjeli su u Latviju, posjetili gradić Ogre i Ogres State Gymnasium. Latvija je zemlja sa 2 mil. stanovnika. Glavni grad Riga, smješten je na obali Baltičkog mora. Zemlja kroz koju protječu rijeke: Daugava, Lielupe, Gauja i Ogre. Tu je i mnoštvo jezera. Poljoprivreda je jedna od značajnijih grana, pa se Latvijci veoma ponose svojom zdravom hranom.

Gradić Ogre udaljen je 40 km od Rige. Cilj našeg posjeta bila je gimnazija koju pohađa 450 učenika.
U školi u kojoj su redovni programi, zatim Engleski jezik i Matematika za tri nivoa znanja (A,B,C), njeguje se i mnoštvo slobodnih aktivnosti kao što su ples, muzika, drama, sport  (posebice košarka i hokej).

Autori putopisa: Aida Marković Kranjčec i Želimir Lalić

Priredba dobrodošlice bila je srdačna i zanimljiva. Pokazali su nam latvijski narodni ples i otpjevali nekoliko pjesama . U blizini gimnazije je i Muzička škola, tako da je kvaliteta mladih pjevača neupitna, a doživljaj prekrasan. Naši učenici učestvovali su i u radionici izrade predmeta od gline, kao i informatičku radionicu na kojoj su u suradnji s ostalim učenicima iz partnerskih zemalja ( Grčka, Turska, Poljska, Republika Češka, Španjolska ), napravili prezentaciju o vodama.

Posjetili smo i hidroelektranu. U Latviji su četiri hidroelektrane koje proizvode otprilike 50 % električne energije potrebne njihovoj zemlji.
Šetali smo po Rigi u pratnji učenika domaćina. U večernjim satima nastavnici su se družili sa svojim kolegama iz partnerskih zemalja, a naši učenici provodili svoje slobodno vrijeme u društvu svojih domaćina.

U dobrom raspoloženju i prepuni prekrasnih dojmova 9. travnja ( subota ), doletjeli smo svojim kućama i naravno u očekivanju ponedjeljka i dolaska u našu školu. Naučili smo puno, vidjeli do tada nepoznate predjele, stekli nove prijatelje, ali školu s motom „ Daruj osmijeh, podijeli radost „ volimo najviše.

objavio: Alida Devčić   datum: 13. 4. 2016.