Tjelesna distanca vs socijalna distanca

Što je tjelesna aktivnost, a što tjelesna udaljenost?

Tjelesna aktivnost uključuje sve oblike aktivne rekreacije, sudjelovanje u sportu, biciklizam i hodanje, kao i aktivnosti koje radimo u školi, na poslu i kod kuće. Tjelesna aktivnost ne mora nužno biti vježbanje ili sport. Igra, ples pa čak i čišćenje kuće te odlazak u kupovinu, sve je dio tjelesne aktivnosti.

Za vrijeme pandemije, kada je većina nas ograničena u svome kretanju, još je važnije da ljudi svih dobnih skupina i sposobnosti budu što aktivniji. Čak i kratka pauza od sjedenja, provodeći 3 do 5 minuta u tjelesnoj aktivnosti, poput hodanja ili istezanja, pomoći će u smanjenju mišićne napetosti, ublažiti mentalnu napetost te poboljšati cirkulaciju krvi i mišićnu aktivnost. Redovita tjelesna aktivnost također može pomoći u provođenju dnevne rutine te biti način održavanja kontakta s obitelji i prijateljima.

Međutim, jako je bitno održavati tjelesnu udaljenost s drugim ljudima i vršnjacima. Okupljanja na zatvorenom izbjegavajte dok traje pandemija, a ako su nužna, nosite maske u zatvorenom. Roditelji i učitelji trebaju svojim primjerom pokazati da poštuju epidemiološke upute.

Socijalna ili društvena udaljenost?

Nemamo izgovora za odbijanja druženja i ne smijemo se ljutiti niti kriviti druge osobe u doba pandemije za svoj društveni život, jer možemo sami smisliti dobra, a prihvatljiva rješenja.

Ljudi su socijalna bića i trebaju prisutnost drugih. Družite se, ali na otvorenom i uz održavanje fizičke udaljenosti. To što je vani hladnije ili pada kiša, ne znači da se ne možete družiti na otvorenom. Kišobrani, kabanice, čizme, topla odjeća rješavaju taj problem, zar ne?

Zovite, pišite, telefonom, e-mailom, koristite društvene mreže i tako komunicirajte sa svojim članovima obitelji, prijateljima, vršnjacima, susjedima.

Fizička udaljenost  među pojedincima u svakodnevnoj komunikaciji nije isto što i društvena udaljenost. Socijalna distanca označava koliki je stupanj spremnosti nekoga pojedinca da komunicira s drugim ljudima. Nije dobro kad je taj stupanj nizak.

Pojam socijalne distance prvi je uveo Georg Simmel, a Robert E. Park usvojio je njegov pojam te predložio Emory S. Bogardusu da napravi analizu ovoga pojma što je rezultiralo Bogardusovom skalom socijalne distance. Prema Bogardusu socijalna distanca pokazuje stupanj razumijevanja, bliskosti i osjećanja koje osobe iskazuju jedna prema drugoj odnosno karakter njihovih društvenih odnosa . Socijalna distanca može se izražavati prema pojedincima i društvenim grupama .

Epidemija korona virusa u psihološkom smislu, utječe na sve ljude i zahtjeva dodatnu psihičku energiju i snagu za prilagodbu.

Nada Kegalj, psihologica

« Ožujak 2021 »