My school, my town, my country

Zelena čistka 2016.

U sklopu obilježavanja Dana planeta Zemlje, u krugu naše škole, održana je akcija čišćenja okoliša pod nazivom „Zelena čistka“. Sudjelovali su učenici sedmih razreda koji pohađaju dodatnu nastavu iz Biologije. „Zelena čistka“ je najveći ekološki volonterski projekt u Hrvatskoj.

To je jednodnevna akcija čišćenja divljih odlagališta otpada, a glavni joj je cilj podizanje svijesti o stvaranju i odlaganju otpada te važnosti očuvanja okoliša, prirode i planeta Zemlje, kao zajedničkih dobara društva.

Jedan od zadataka našeg Erasmus+ projekta „Environment surrounding us as a challenge and responsibility“ bio je da se učenici aktivno uključe u lokalna događanja različitih organizacija u gradu: "Let's clean our town!" To smo uspješno i ove godine učinili!

Marija Lanc, 7.b

Green Cleanup

Prijevod/Translate:

Within the celebration of Earth Day, our school organised a cleaning action of the environment called "Green Cleanup". Students  from  the seventh grade who attend additional classes of biology participated in this action.  "Green cleaning" is the largest environmental volunteer project in Croatia.

This is a one-day cleaning action. The main goal is to raise awareness about waste creation and disposal and the importance of preserving the environment, nature and the planet Earth as common goods of society.

One of the tasks of our Erasmus + project "Environment surrounding us as a challenge and responsibility" was that students actively participate in local events of various city organisations: "Let's clean our town!"

The task was successfully achieved also this year!

objavio: Alida Devčić Crnić   datum: 4. 5. 2016.

« Prosinac 2021 »